Bugun...ESOGÜ Dr. Öğr. Üyesi Neşe Çelik Maske Kullanım Hatalarını Anlattı

Tarih: 24-09-2020 20:05:30 + -


ESOGÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Neşe Çelik Doğru Maske Kullanımını Anlattı Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dr. Öğretim Üyesi Neşe Çelik maske kullanımında sıklıkla yapılan yanlışları dile getirerek uyarıda bulundu.


 ESOGÜ Dr. Öğr. Üyesi Neşe Çelik Maske Kullanım Hatalarını Anlattı

Covid-19’dan Korunabilmek İçin Maske Doğru Kullanılmalı

Covid-19 virüsünden korunmak için üç önlemin; maske, mesafe ve temizlik kurallarının öne çıktığını hatırlatan Dr. Öğretim Üyesi Çelik, mesafe ile temizlik kurallarının nispeten bilindiğini ancak maske takma alışkanlığının yeni edinildiğini belirterek şöyle konuştu: “Maske takmanın bizleri Covid-19 virüsü hastalığından korumada önemli bir araç olduğunu artık herkes biliyor. Maske takmak yaşamımızın içine girdi ve bir parçası oldu. Ancak Covid-19 virüsü hastalığından korunabilmek için taktığımız maskenin kullanımı ile ilgili yanlış uygulamalar ortaya çıkmaya başladı. Hastalıktan korunalım derken hastalık bulaşının devam etmesi ve maskenin koruyuculuktan çıkıp hastalığın bulaşmasına neden olabileceği durumlar görülmeye başlandı.”

 

Maske Kullanımında Çok Sık Yapılan Yanlışlar

Dr. Öğretim Üyesi Çelik, “maskeler her yere temas ediyor! Maskeyi kullanmadığımız zamanlarda masaya, arabaya cebimize, çantamıza bırakıyor sonra alıp tekrar takıyoruz. Böylece eşyalarla kirlenen maske, hastalık bulaştırabiliyor. Bunun yerine maskenizi temiz olduğunu bildiğiniz bir yere (temiz bir poşet içine olabilir) bırakıp tekrar alabilirsiniz” diyerek sık yapılan yanlışları şöyle sıraladı:

“Ortak maske kullanılıyor: Maske takmayı unuttuğunuzda yanınızdaki kişi (bu genellikle aile üyesi oluyor) kendi kullandığı maskeyi verip sizi maskesizlikten kurtarıyor. Ancak maske sahibinden size hastalık bulaşabilir. Herkesin maskesi kendine ait olmalıdır. Başkalarının maskesini kullanmayınız.

Kullanılmayan kirli maskeler etrafa virüs yayıyor: Kullanılmayan maskeler kapalı çöp kutuları yerine gelişigüzel çevreye atılıyor. Hem hastalığın bulaşının devam etmesine hem de çevre kirliliğine neden oluyor. Kirlenen maskeleri kapalı çöp kutularına atmalıyız.

Günlerce hep aynı maske kullanılıyor: Maskeler kısa sürede kirlendiği için değiştirilmelidir. Özellikle çok kalabalık ortamlara girdikten sonra maske üzerindeki kirlilik artar bu nedenle maskenin değiştirilmesi gerekir.

Maske takılıyken elimiz maske ile sürekli temas ediyor: Elleriniz kirli olabilir ve temas ettiğiniz maskeyi

kirletebilirsiniz. Ayrıca maske teması ile eliniz kirlenir ve diğer temas ettiğiniz yerlere virüs bulaştırabilirsiniz. Maske kullanırken ağız ve buruna temas etmeyiniz.

Maskeliyken burun açıkta bırakılıyor veya maske çene altında tutuluyor: Bu kullanım, maskenin koruyuculuğunu azaltır ve hastalığın bulaşının kolaylaşmasını sağlar, bu şekilde kullanımı doğru değildir. Maske ağız ve burunu tam kapatacak şekilde kullanılmalıdır.

Kirlenen maske ile temastan sonra eller yıkanmıyor: Maske sizi korumaya devam ederken üzerinde toz kir ve filtrelediği virüsleri tutar. Kirli bir maskeyi ellediğinizde virüs size geçer ve ellerinizin ağız ve burnunuza teması ile hastalık bulaşabilir. Bu nedenle maskenizi çıkarıp çöpe attıktan sonra ellerin hijyen kurallarına göre yıkanması gerekir.

Kirli ellerle temiz maskeye dokunmayın: Ellerinizi yıkadıktan veya dezenfekte ettikten sonra temiz maskenizi takın. Yıkayamıyorsanız maskenin ağız ve burun kısmına gelen iç/dış yerlerine dokunmadan bağlarından maskenizi takınız. Kirli ellerle maskeye, maskeden de ağız ve buruna temas ile hastalık bulaşabilir.

Maskeyi doğru kullanmak, sizin ve sevdiklerinizin Covid-19 virüsü hastalığından korumanın önemli bir parçasıdır. Yanlış kullanarak hastalığı kendimize bulaştırmayalım.”

 

 

ESOGÜ Kurumsal İletişim Merkezi

Basın ve Halkla İlişkiler Birimi


Etiketler :

DİĞER SAĞLIK Haberleri

YUKARI