Bugun...Havacılık sektörü bir araya geldi taleplerini iletti

Tarih: 09-06-2021 17:41:15 + -


Savunma ve havacılık sektörü ESO’da bir araya geldi Eskişehir Sanayi Odası (ESO) ve Savunma Sanayi Başkanlığı iş birliğinde Eskişehir’in savunma ve havacılık sektörüne güç katacak, yeni iş birlikleri ve projelerin doğmasını ortam hazırlayacak “Savunma Sanayii Buluşmaları Eskişehir” etkinliği gerçekleştirildi.


 Havacılık sektörü bir araya geldi taleplerini iletti

Etkinlikte Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir ile Teknoloji ve Sanayi Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’ye Eskişehir’de sanayi sektörü ile bir araya gelmelerinden ve yerli-milli teknolojiye olan desteklerinden dolayı teşekkür eden ESO Başkanı Celalettin Kesikbaş, sektörlerin taleplerini iletti.
Eskişehir’in uçak, helikopter, dizel ve dizel-elektrik lokomotifler, kamyon ve gemi motorları üretebilen bir merkez olduğuna değinen Kesikbaş, “Hedeflerimiz büyüktür. Uçak yapmak da hızlı tren yapmak da Eskişehir’e düşen bir görevdir. Ancak havacılık sektöründe faaliyet gösteren sanayicilerimizin bazı talepleri bulunmaktadır. Kısa çalışma ödeneğinin pandemi sonuna kadar devam etmesi, borçlanma maliyetlerini aşağıya çekmek adına düşük faizli ve 1 yıl ödemesiz kredi imkanlarının sunulması, yeni projelere faizsiz destek paketleri, üretim için gerekli ithalattaki tüm ürünlerden gümrük vergilerinin kaldırılması ve özellikle hammadde temininde öncelikli olarak yerli üreticilerin ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik tedbirlerin alınması istenmektedir” dedi.
Küresel oyuncuyuz
“Savunma Sanayii-Eskişehir Buluşması” programı kapsamında Eskişehir Sanayi Odası’nda iş insanlarıyla bir araya gelen Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir yaptığı konuşmada, Türkiye'yi teknolojide üst düzeye getirmenin büyük önem taşıdığını belirterek,  savunma ve havacılık alanında önemli işlere imza atan Eskişehirli firmalar ile olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.
Bu alanlarda ciddi potansiyeli olan Eskişehirli üreticilerle ile bir araya geldiklerini söyleyen Demir, “Stratejik ve teknolojik ürünlerin yerli ve milli üretilmesine, yüksek katma değeri olan KOBİ ve yan sanayilerin gelişimine önem veriyoruz. Küreselde oyuncu oluyoruz diyebiliriz. Özellikle sürdürülebilir sanayi ekosistemini oluşturmak için sanayicilerimize yönelik çeşitli destek programları ile çalışmalar yürüyoruz. Savunma ve havacılık alanında Eskişehir’in önemli katkılar sağlayacağına inanıyorum. Hedefimiz ‘savunma sanayide yerli ve milli üretim’dir.” dedi.
Türkiye kabuk değiştiriyor
ESO ev sahipliğinde düzenlenen etkinlikte konuşan Teknoloji ve Sanayi Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ise, Eskişehir’in sanayi anlamında önemli bir şehir olduğunu ve savunma ile uçak endüstrisinde ciddi potansiyel taşıdığına dikkat çekti.
Türkiye’nin artık üretim ve teknolojide kabuk değiştirdiği, dijitalleşmeyle birlikte oldukça geliştiğini ve bu süreçte Eskişehir’in de gelişimini takip ettiklerini ve buna yönelik çalışmalar yürüttüklerini söyleyen Büyükdede, “Eskişehir’den sanayi alanında çok yoğun talepler alıyoruz ve şehrin gelişimini yakından takip ediyoruz. Eskişehir’in URAYSİM’de test merkezi haline gelmesine yönelik de önemli çalışmalarımız var. Sadece raylı sistemler değil Eskişehir savunma ve havacılık alanlarında da potansiyeli yüksek bir şehrimiz. Bunların yanında otomobil üretiminde de Bursa ile entegre olabilir niteliktedir. Otomobilde Bursa’nın 100-150 km yakınındaki illeri değerlendirmeye çalışıyoruz, onun içinde Eskişehir ve ilçelerdeki OSB’leri mümkün olduğu en iyi şekilde değerlendirmeye çalışıyoruz.” dedi.


Etiketler :

DİĞER EKONOMİ Haberleri

YUKARI