Bugun...KADINA ŞİDDET VE ÇOCUK İSTİSMARI KONUŞULDU

Tarih: 06-03-2020 15:44:34 + -


Tepebaşı Belediyesi’nin destekleri ile düzenlenen, “Kadına Şiddet ve Çocuk İstismarına Hayır” isimli söyleşi, yoğun katılım ile gerçekleşti.


KADINA ŞİDDET VE ÇOCUK İSTİSMARI KONUŞULDU

Tepebaşı Belediyesi, toplumsal sorunlar ile ilgili sivil toplum kuruluşları ile iş birliği yapmaya ve bu doğrultuda düzenlenen etkinlikleri desteklemeye devam ediyor.

Bu kapsamda Lions Kulüpleri Eskişehir ve Uluslarararası Lions 118 K Yönetim Çevresi tarafından Tepebaşı Belediyesi’nin destekleri ile düzenlenen “Kadına Şiddet ve Çocuk İstismarına Hayır” söyleşisi, Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Etkinliğe Ahbap Platformu ve Dernek Kurucusu Haluk Levent, Psikolog Emine Coşkun Sarılar ve Avukat Betül Öztulum konuşmacı olarak katıldı. Etkinlikte sevginin önemine değinen Haluk Levent, “Şimdiki babalar söylüyor ama bizim zamanımızda ve öncesinde babalar, çocuklarına ‘Seni seviyorum’ demiyordu. Bir kuşak, sevgi açısından kaybedilmiş diyebiliriz. Belki yüzde 2’lik ya da 5’lik bir kesim haricinde, bunu duyan olmamıştır. Öyle bir algı, ayıp anlayışı vardı. Ben severim ama belli etmem anlayışıydı bu. Oysa bir insanı sevmekle başlar her şey. Bizler de Ahbap hareketinde, ‘Bu ülkeyi sevmekle başlar her şey’ anlayışıyla hareket ediyoruz. Sadece erkeklerin de değil kadınlarımızın da bilinçlendirilmesi gerekiyor. İnsan onurunu her şeyden daha çok önemsemeliyiz” dedi.

Avukat Betül Öztulum ise “Biz Lions Kulübü olarak, dünyanın en köklü sivil toplum örgütlerinden bir tanesi. Biz de insanlara sevgi dağıtmayı hedefliyoruz, sevgi eli uzatmaya çalışıyoruz. İnsanların daha güzel, daha şiddetsiz bir dünyada yaşamasını amaçlıyoruz. Bu doğrultuda kadınlara, çocuklara da el uzatabilmek istiyoruz. Şiddetin de sevgi ile önleneceğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Psikolog Emine Coşkun Sarılar da “Şiddet aslında sevgisizlikten doğuyor. İnsan, saldırganlığı daha çocukken maruz kaldığında öğrenebiliyor ve öğrendiği şeyi de mutlaka uyguluyor. Şiddet olaylarını, toplumun her kademesinde, en üst kesimlerinde de görebiliyoruz. Sevdiğimizde, kıskandığımızda şiddet uygulayabiliyoruz.  İnsanın kadın ya da erkek olarak değil, insan olarak kendisini sevmesi gerekiyor. Sadece kendisini de değil, herkesi ve her şeyi sevmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Kadına yönelik şiddet olayları ve çocuk istismarı konularının psikolojik, hukuksal ve sosyal açıdan ele alındığı söyleşi, katılımcılardan beğeni aldı. Program sonunda Haluk Levent’e teşekkür plaketi takdim edildi.
Editör: RADYONET-BİBER FMEtiketler :

DİĞER GÜNDEM Haberleri

YUKARI