Bugun...MÜSİAD Eskişehir ZİMEM (VERESİYE) DEFTERİ

Tarih: 06-05-2021 12:44:51 + -


MÜSİAD Eskişehir’ de “ZİMEM DEFTERİ” geleneği yaşatılıyor Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Eskişehir Şubesi Başkanı Hakan Duman Başkanlığında Yönetim Kurulu üyelerimiz ve üyelerimiz eski bir Osmanlı geleneği olan Zimem Defteri bugünkü adıyla Veresiye Defteri geleneğini sürdürüyor.


MÜSİAD Eskişehir ZİMEM (VERESİYE) DEFTERİ

MÜSİAD Eskişehir olarak Mahalle esnaflarını ziyaret ederek, 11 Bakkal ve 1 Eczane’ nin veresiye defterini satın alarak dar gelirli ailelerin borçlarını kapattık.

 

MÜSİAD Eskişehir Şubesi Başkanı Hakan Duman yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi. “Bir Osmanlı Geleneği olan ve önceki dönemlerden itibaren MÜSİAD tarafından uygulanan bu anlamlı geleneği ilimizde de her yıl Ramazan Ayında olduğu gibi yaşatmak istedik, yaşatmaya da devam edeceğiz. Zimem (Veresiye) Defteri alan elin veren eli, veren elin alan eli bilmediği kimsenin incinmediği hayırda yarışmanın, yardımlaşmanın, zarif usulü ZİMEM DEFTERİ Osmanlı zamanında Ramazan ayı gelince zenginler esnafları dolaşır, zimem defter denilen veresiye borç defterinin bir kısmını veya tamamını satın alırlardı. Zimem defteri borçluların borçlarının yazılı olduğu defter demektir. Ramazan ayında borçlulara kolaylık sağlamak amacıyla Osmanlı döneminden beri esnaftan satın alınan Zimem Defteri geleneği yaşatılıyor. MÜSİAD Eskişehir Şubesi olarak bu mirası yaşatmak için mahalle esnaflarını ziyaret ederek 11 bakkal ve 1 eczane’ ye olan borç defterinin ödemelerini yaparak defterleri satın aldık. İhtiyaç sahiplerinin veresiye borçlarını ödeyen hayırsever MÜSİAD Eskişehir Şube üyesi işadamlarımıza, emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi.

 

 

Hakan DUMAN

MÜSİAD Eskişehir Başkan


Etiketler :

DİĞER ESKİŞEHİR Haberleri

YUKARI