Bugun...Pandeminin Geldiği Noktada COVID-19 ve Sıkça Sorulan Sorular

Tarih: 26-08-2021 16:49:56 + -


Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı öğretim üyesi ve T.C. Sağlık Bakanlığı COVID-19 Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Selma Metintaş COVID-19 pandemisinde gelinen aşama ve sıkça sorulan sorulara ilişkin bilgilendirmede bulundu. Aşıya ulaşmanın bir şans olduğunu vurgulayarak herkesi aşı olmaya, aşılarını tamamlamaya çağırdı.


Pandeminin Geldiği Noktada COVID-19 ve Sıkça Sorulan Sorular

“En önemli sorun virüsün mutasyon geçirmesi”

Prof. Dr. Metintaş pandeminin ikinci yılını ortalamak üzerinde olduğumuzu; 7,5 milyon kişinin hastalığa yakalandığını, 400 binden fazla kişinin hayatını kaybettiğini hatırlattı. İnsanlığın bugüne kadar infeksiyon hastalıklarının pandemileriyle zorlu sınavlar verdiğini belirterek, “Bu süreç kimilerinde uzun sürmüş kimleriyle daha kısa sürede baş edebilmiştir. Aşıların bulunması infeksiyon hastalıklarıyla mücadelede önemli ışık olmuştur. Çiçek, çocuk felci, kızamık, kızamıkçık, tüberküloz ve pek çok hastalık aşılarının bulunmasıyla dünyadan kalkmış ya da kontrol edilebilir hale gelmiştir. COVID-19 ilk vakanın bildirildiği günden beri hayatımızı etkilemiş ve etkilemeye devam etmektedir. Bir solunum yolu enfeksiyonu gibi görünse de yüksek orandaki ağır geçen hastalık ve ölüm oranıyla tüm dünyayı etkiledi. Hastalık kontrolü için kullanılan yöntemler çoğu kez tartışmalara yol açtı, canımızı acıttı. Ancak tüm ülkeler benzer önlemleri alıp sağlık sisteminin yükünü azaltacak önlemleri almak zorunda kaldı. Dünyanın en gelişmiş ülkelerinde ihtiyacı olan kişilere yoğun bakım yataklarının yetemediği dönemler görüldü. Bu durumlarda infeksiyonun bulaşmasını azaltmak için aşı bulunana kadar insan hareketliliğini azaltmanın en uygun yöntem olduğu ispatlandı. Ancak hızlı yaşanan dünyada virüs nasıl ki bulunduğu ortamdan tüm dünyaya yayılmışsa bilim de tüm gücüyle hızla çalışıp aşı hatta farklı yapılarda aşılar geliştirdi. Bugün pandeminin geldiği noktada farklı sorunlarla karşı karşıya kaldık. En önemli sorun virüsün mutasyon geçirmesidir. Yeni oluşan varyantların daha kolay bulaşabilir olması hastalığın kontrolünü iyice zorlaştırmaktadır. Diğer sorunlar ise, aşının toplumlara hızla ulaşamaması ve toplumların kurallara uymada isteksizlikleri/yorgunlukları olarak sıralanmaktadır” dedi.

 

Sorunlar ve Sıkça Sorulan Sorular

Prof. Dr. Metintaş pandemide gelinen noktaya ilişkin sorunları dile getirirken sıkça sorulan sorulara şu cevapları verdi:

 

“Sorun 1. Delta varyantının yaygın suş haline gelmesi: İlk virüsün toplum içinde uzun süre dolaşması neticesinde oluşan ve ilk virüsten farklı özellikleri olan varyantlarla karşı karşıya


Etiketler :

DİĞER SAĞLIK Haberleri

YUKARI