Bugun...


Glokom Haftası Basın Açıklaması
Tarih: 13-03-2018 09:56:15 Güncelleme: 13-03-2018 09:56:15 + -


ESOGÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nilgün Yıldırım'ın Glokom Haftası Basın Açıklaması ve Etkinlik Duyurusu

facebook-paylas
Tarih: 13-03-2018 09:56

 Glokom Haftası Basın Açıklaması

Geri dönüşümsüz körlük nedenleri arasında dünyada birinci sırada yer alan Glokom, görme ile ilgili tüm bilgiyi beyine ileten göz sinirinin kronik, ilerleyici bir grup hastalığıdır. Hastalık ilerleyip görme etkileninceye kadar bir uyarı vermez ve oluşan hasar geriye döndürülemez. Bu neden ile glokomda erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Glokom konusunda farkındalığı arttırmak ve toplumu bilgilendirmek üzere Mart ayının ikinci haftası tüm dünyada glokom haftası olarak kabul edilmiştir. Bu yılki Dünya Glokom Haftası etkinlikleri 11-17 Mart 2018 tarihleri arasında yapılacaktır.

 

Tüm dünyada glokom hastalığından etkilenen kişi sayısı 2010 yılında 60.5 milyon olarak hesaplanmış olup bu hastaların yaklaşık 4.5 milyonunun glokom nedeni ile görme yetisini kaybettiği tespit edilmiştir. 2020 yılında ise glokomdan etkilenen kişi sayısının 79.6 milyona çıkacağı ve bu hastaların 11.2 milyonunun glokom nedeniyle görme yetisi kaybı yaşayacağı tahmin edilmiştir. Yapılan çalışmalar gelişmiş ülkelerde glokom hastalarının %50’sinin, gelişmekte olan ülkelerde ise %90’ının hasta olduğunun farkında olmadığını göstermiştir. Bu nedenle düzenli olarak göz tansiyonun ölçüldüğü ve göz sinirinin incelendiği tam bir göz muayenesi yapılması glokom tanısının konulması açısından önemlidir.

 

Çeşitli glokom tipleri bulunmaktadır. Bunlar; doğuştan ve çocukluk dönemine ait konjenital ve jüvenil glokom, hiçbir bilinen nedene bağlı olmadan gelişen primer glokom ve bir göz veya sistemik hastalığa ikincil olarak gelişen sekonder glokomlardır. Sıklıkla 40 yaş üzerinde beyaz ve Afrika kökenlilerde daha sık görülen primer açık açılı glokomda; ileri yaş, göz içi basınç yüksekliği, aile öyküsü, miyopi, ırk, sistemik hipertansiyon/hipotansiyon ve psödoeksfoliasyon varlığı önemli risk faktörleridir. Özellikle ailesinde glokom olan kişilerin 10 kat daha risk altında olduğu konusu son yıllarda üzerinde dikkatle durulan bir konu olup, bu yılki glokom haftasının öne çıkan temasıdır. Primer glokomlar içinde ağrı ve ani görme azlığı ile acil tedavi gerektiren kapalı açılı glokom daha çok 60 yaş üzerinde görülmekle birlikte Asya ülkelerinde daha erken yaşta ve sık karşılaşılan en önemli glokom tipidir.

 

Bir kişide glokom oluşmasını engellemek şu an için mümkün görünmemektedir. Ancak erken tanı ile göz siniri hasarının engellenmesi ve görmenin korunması sağlanabilir. Glokom tedavisinde göz tansiyonunun düşürülmesi için göz damlası, lazer tedavisi ve cerrahi uygulama yapılabilir. Glokomda düzenli olarak göz muayenesi ve gerekli testlerin yapılması, ilaçların düzgün ve zamanında kullanması çok önemlidir.


FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SAĞLIK Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
YUKARI