Bugun...USTA ŞAİR ŞARKILAR VE ŞİİRLER İLE ANILDI

Tarih: 14-01-2021 15:21:36 + -


Tepebaşı Belediyesi’nin düzenlediği özel etkinlikte, usta şair Nazım Hikmet 119. doğum yıl dönümünde şiirler, müzik ve keyifli bir sohbet eşliğinde anıldı. Youtube üzerinden yayınlanacak programda Başkan Ataç da Nazım Hikmet’ten dizeler okudu.


USTA ŞAİR ŞARKILAR VE ŞİİRLER İLE ANILDI

Tepebaşı Belediyesi, Türk şiirinin unutulmaz ismi Nazım Hikmet’in 119. yıl dönümü dolayısıyla özel bir etkinlik düzenledi.

Moderatörlüğünü Soner Yüksel’in yaptığı programa, Tepebaşı Belediye Başkanı Dt. Ahmet Ataç’ın yanı sıra şair ve gazeteci Rahmi Emeç, müzisyenler Kaan Kıran ile Armağan Çakır katıldı. Programda Başkan Ataç, Nazım Hikmet’in büyük bir şair olduğu kadar vatansever bir değer olduğunu kaydetti.

Başkan Ataç, Nazım Hikmet’in Hiroşima’da meydana gelen atom bombası saldırısındaki Sadako Sasaki adına yazılmış, savaş karşıtı bir mesaj olarak büyük başarı kazanan “Kız Çocuğu” adlı şiirini de okudu.

Başkan Ataç ayrıca Nazım’ın; 

Yoldaşlar, ölürsem o günden önce yani

- öyle gibi de görünüyor –

Anadolu'da bir köy mezarlığına gömün beni

ve de uyarına gelirse,

tepemde bir de çınar olursa

taş maş da istemez hani.

dizelerinden hareket ile mezarına dikilmek üzere Moskova'ya çınar fidanı gönderdiği hikayesini de izleyiciler için anlattı.

Programda Rahmi Emeç de Nazım Hikmet’in edebi yönünü ele alırken şiirlerinden de okumalar yaptı. Kaan Kıran ve Armağan Çakır da günün anlamına uygun şarkıları seslendirerek programa renk kattı.

Edebiyat ve müzikseverlerin beğenisini toplayacak program, 15 Ocak Cuma günü Tepebaşı Belediyesi’nin “tepebasibld” adlı Youtube kanalından yayınlanacak.


Etiketler :

DİĞER ESKİŞEHİR Haberleri

YUKARI